OBLASTNÍ PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÁ PORADNA VYŠKOV, příspěvková organizace         

07 čen

Děti a internet

Internet přináší dětem nejen nepřeberné množství informací, ale mnohdy také skrytá nebezpečí.

Tímto krátkým sdělením bychom chtěli upozornit především rodiče na preventivní projekt, který je zaměřen na ne/bezpečí ve virtuálním prostoru.

Preventivní projekt portálu Seznam.cz vznikl původně jako doplňková aktivita. Za úkol měla informovat uživatele o rizicích seznamování nebo komunikace s neznámými lidmi.

Posun nastal v roce 2009, kdy byl natočen film (Seznam se bezpečně!) a během prvního týdne měl film milion přehrání. Poradna, která vznikla souběžně s filmem, byla zahlcena příběhy lidí, kteří se na internetu setkali s nějakým typem rizikového jednání. Film Seznam se bezpečně! 2 se věnuje tématice seznamování na internetu, sociálnímu inženýrství nebo dětské prostituci na sociálních sítích. Aktuálně je k dispozici také třetí pokračování filmu. 

Na projekt navazuje množství odborných konferencí a vzdělávacích akcí pro učitele i žáky. Postupně došlo také k propojení aktivit s dalšími partnery - Policií ČR, Linkou bezpeční nebo projektem E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci a dalšími. Projekt byl podpořen mimo jiné Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a získal také ocenění Zlatý záchranářský kříž - za výjimečný nebo kreativní počin v osvětě a vzdělávání.

Zajímavým počinem je také spolupráce s Divadlem v Dlouhé, kdy vznikly krátké spoty "Křečci v síti" nebo se Studiem Ypsilon na inscenaci #jsi_user. 

Na stránky projektu Seznam se bezpečně! se můžete podívat zde: http://www.seznamsebezpecne.cz/. Další informace získáte také na stránkách www.e-bezpeci.cz/www.linkabezpeci.czwww.ypsilonka.cz/program/jsi-user.

Informace pro tento článek jsme čerpali z portálu seznamsebezpecne.cz, ze vzdělávacích aktivit spojených s projektem a z nové knihy autorů Martina Kožíška a Václava Píseckého Bezpečně n@ internetu od vydavatelství Grada. 

Aby byl internet vždy jen váš pomocník, přeje za tým pracoviště Blansko

Mgr. Michaela Rašková, psycholog a metodik prevence