OBLASTNÍ PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÁ PORADNA VYŠKOV 
příspěvková organizace 

08 bře

Magická matematika

Nikdy jsem úplně nepochopila, proč nemohou děti ve škole při počítání používat prsty. Proč je to špatně? Proč je třeba tento "zlozvyk" odbourat, odnaučit.

Ptáte se, ale logickou odpověď nedostanete. Mnohdy je to „prostě proto“. A já se ptám, a se mnou mnoho dětí, proč, když mi prsty narostly, je nemůžu používat. Při práci s dětmi je zajímavé pozorovat, jak důmyslně svoje ruce využívají, jak pomocí částí ruky počítají po jednotkách, desítkách, stovkách. Asiaté běžně na prstech počítají a jsou velmi dobří počtáři. Na světových soutěžích poráží Evropany. Není to k zamyšlení? Každý z nás je jedinečný, má svůj osobitý pohled na svět kolem sebe. Odlišné myšlení je správným impulsem ke změně zavedeného řádu. To že, má dítě špatné známky z matematiky neznamená, že ji nezvládá. Možná je to tím, že mu zatím nikdo nenabídl jiné postupy. Svět čísel může vnímat jinak, odlišně a běžný zavedený způsob výuky, postupy, mu nemusí vyhovovat.

S matemagikou jsem se poprvé setkala v roce 2018 při čtení svého oblíbeného časopisu, který mě v každém čísle překvapí. Článek mě zaujal a tak jsem začala pátrat více a nakonec jsem si prošla on-line kursem. S matemagikou zjistíte, že nemáte na rukou 10 prstů, ale 99. Dokážete je využívat na sčítání, odečítání. Umožní vám počítat snadněji velkou násobilku. Možná i rychleji, než vytáhnete mobil, odemknete, otevřete kalkulačku, naťukáte příklad. Dětem pomůže rychleji se orientovat v malé násobilce. My dospělí už většinou máme malou násobilku zautomatizovanou, tak jiné postupy nepotřebujeme. Ale, kdo ví, třeba i tady se nám otevřenou nové obzory. Naučí Vás jinému pohledu na matematiku, více využívá pravou mozkovou hemisféru, emoce, kreativitu. Je to jako kouzlo, je to magické. A především je to zábava, do které se může zapojit celá rodina, třída. Počítejte s tím, že pro dospělé je uchopení tohoto způsobu počítání obtížnější, jsme příliš zatížení „běžnou“ matematikou. Dejte logiku věcem, které se na první pohled zdají nelogické.

https://matemagika.cz

Zpracovala Mgr. Michaela Dufková, speciální pedagog